Bez kategorii Styl życia

Zaburzenia snu- zwalcz je naturalnie

Zaburzenia snu dotykają coraz więcej osób. Bezsenność wpływa negatywnie na wiele aspektów naszego życia, sprawia, że w ciągu dnia jesteśmy drażliwi, zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. Czasem, kiedy problem ten utrzymuje się dłuższy czas, może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenia snu mogą prowadzić do problemów, takich jak nadciśnienie, nadwaga, cukrzyca i choroby sera.

Zaburzenia snu- co jeść

To jak duże znaczenie dla jakości naszego snu ma to, co jemy, może wydawać się zaskakujące. Wiele produktów spożywczych zawiera związki chemiczne, dzięki którym możemy poczuć się bardziej odprężeni i co za tym idzie spać lepiej. Oto kilka z nich:

  • Ser. Jest bogaty w tryptofan. Tryptofan to aminokwas potrzebny do produkcji neuroprzekaźnika serotoniny, którego organizm potrzebuje, aby poczuć się zrelaksowany i senny.
  • Migdały. Chrupiące orzechy również zawierają dużo tryptofanu, ale to nie wszystko. Migdały są dobrym źródłem zarówno wapnia, jak i magnezu, dwóch minerałów, które zdaniem ekspertów są ważne dla uzyskania wysokiej jakości snu.
  • Łosoś. Będziesz lepiej spać, jeśli twoje ciało będzie mieć odpowiedni poziom kwasu tłuszczowego omega-3 DHA. Oczywiście inne ryby bogate w omega-3, takie jak tuńczyk, sardynki lub makrela, również mogą wykonać to zadanie.
  • Wiśnie. Są jedynym jadalnym źródłem melatoniny, hormonu snu, więc zastanów się nad miską na deser. Jeśli nie ma ich w sezonie, zdecyduj się na mrożone lub szklankę cierpkiego soku wiśniowego.
  • Banany. Są bogate w sprzyjające zasypianiu węglowodany i tryptofan, ale to nie wszystko. Banany zawierają również potas i magnez, które mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni.

Zioła na zaburzenia snu

Naturalne środki nasenne są ogólnie uważane za bezpieczniejsze niż leki. Dzieje się tak, ponieważ mają one zwykle mniej skutków ubocznych niż ich odpowiedniki farmakologiczne. Niektórzy ludzie obawiają się, że przyjmowanie leków na receptę może spowodować ich uzależnienie. Jeśli tak się stanie, mogą wystąpić objawy odstawienia, po zaprzestaniu ich użycia. może to prowadzić do jeszcze większych trudności z zasypianiem po zaprzestaniu używania. Używanie naturalnych środków nasennych przez krótki czas zwykle nie prowadzi do uzależnienia. Naturalne środki nasenne mają niskie ryzyko skutków ubocznych lub powikłań, gdy są używane przez krótki czas.

  • Lawenda. Zawiera w sobie olejki eteryczne, które łagodzą stres i poprawiają sen. Można ją stosować punktowo, w ramach aromaterapii lub formie herbaty z suszu.
  • Rumianek. To delikatne zioło o działaniu uspokajającym sprzyja również poprawie snu. Dodatkowo rumianek rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle głowy i poprawia trawienie. Najlepiej jest używać go w formie herbaty z suszonych kwiatów, można też kupić gotowy produkt do parzenia.
  • Waleriana. Zioło to zwane jest kozłkiem lekarskim, sprzyja spokojnemu zasypianiu. Może też złagodzić objawy depresji, skurcze żołądka i menstruacyjne, oraz bóle mięśni i stawów. Niestety, waleriana może uzależniać oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami.
  • Żeń-szeń. Zioło od dawna stosowane w ziołolecznictwie, poprawia sen i wzmacnia odporność. Ekstrakt z tej rośliny może też zwalczać stres, podnieść poziom energii i leczyć impotencję.
  • Chmiel. Używany do aromatyzowania napojów, takich jak piwo, oraz jako lek ziołowy. Najłatwiej dostępny jest w bezalkoholowym piwie. Chmiel może poprawić sen i obniżyć drażliwość, a także obniżyć poziom cholesterolu oraz pomóc w problemach trawiennych.
  • Magnez. Jest minerałem biorącym udział w setkach procesów zachodzących w ludzkim organizmie i jest ważny dla funkcjonowania mózgu i zdrowia serca. Ponadto magnez może pomóc wyciszyć umysł i ciało, ułatwiając zasypianie. Sprawdź gdzie go szukać i na co jeszcze wpływa:
http://naturalniezdrowa.pl/dlaczego-potrzebujesz-magnezu/

Inne sposoby na poprawę snu

Badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna, minimum 15 minut dziennie sprzyja walce z bezsennością i poprawia jakość snu. Jednak nie jest wskazane ćwiczyć poźniej niż 2 godziny przed snem.

Za to przed snem dobrze jest spróbować jednej z technik medytacji. Metod jest dużo, natomiast prawie każda z nich opiera się na ćwiczeniu oddechowym oraz oczyszczenie umysłu, dzięki czemu obniża się hormon stresu.

Inne zmiany w trybie życia, które możemy wprowadzić, by poprawić swój sen to:

  • Wystawianie się na światło słoneczne na ok. 30 minut zwiększa produkcje melatoniny w naszym ciele.
  • Joga
  • Ograniczenie spożycia cukru.
  • Ograniczenie hałasów i światła w sypialni.
  • Gorąca kąpiel przed snem.
  • Ustawienie właściwej temperatury w sypialni- między 18 a 20 stopni.
  • Muzyka relaksacyjna.
  • Unikanie drzemki w ciągu dnia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *