Bez kategorii Styl życia

Pulsoksymetr- dla kogo i po co?

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie do pomiaru stężenia tlenu we krwi. Poza saturacją mierzy również puls. Takie pomiary najczęściej robi się w szpitalach, ale można też takie urządzenie kupić sobie do użytku domowego. Pomiar wykonywany jest za pomocą czujnika nasycenia (czujnik klipsowy lub samoprzylepny) na łatwo dostępnej części ciała, najlepiej na palcu, palcu u nogi, na płatku ucha lub, w przypadku wcześniaków, na główce stopy lub nadgarstek. Sprawdź, komu może się przydać.

Kiedy badać saturację krwi?

Niedotlenienie krwi (hipoksemia) może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych organizmu. Najczęściej występuje ono w parze z zaburzeniami oddychania. Pulsoksymetria pozwala na ocenę stanu chorego. Osoby uprawiające sporty, zwłaszcza wysokościowe, mogą za pomocą badania zmierzyć wydolność organizmu. Saturacja kontrolowana jest również u pacjentów operowanych pod znieczuleniem, niemowląt o niskiej masie ciała i wcześniaków.

Jak działa pulsoksymetr?

Technologia pomiarowa znajduje się w klipsie, aby chronić go przed światłem zewnętrznym (światłem sztucznym i dziennym), ponieważ mogłoby to zafałszować pomiar pulsoksymetrii. Ze źródła światła emanuje światło podczerwone i światło czerwone. Hemoglobina, która jeszcze nie transportuje tlenu, pochłania światło podczerwone. Hemoglobina transportująca tlen pochłania głównie światło czerwone. W ten sposób do fotodetektora dociera mniej światła z dwóch fal świetlnych. Umożliwia to urządzeniu obliczenie przybliżonego nasycenia erytrocytów w tętnicy.

Jakie powinno być nasycenie krwi?

Nasycenie tlenem u zdrowej osoby dorosłej wynosi około 98%. Różne choroby mogą trwale zmniejszyć jego poziom. Klasycznymi tego przykładami są astma, bezdech senny czy przewlekłej choroby płuc. Objawy bezdechu sennego prowadzą do przerw w oddychaniu podczas snu. W rezultacie organizm przyzwyczaja się do niższego nasycenia tlenem. W przypadku przewlekłej choroby płuc spowodowanej zwężeniem dróg oddechowych wartości te również ulegają obniżeniu, gdyż zaburzona jest tu wymiana tlenu. Z biegiem lat organizm dostosowuje się do niskiego nasycenia tlenem. Nasycenie tlenem w tych chorobach wynosi średnio od 85% do 95%. Odsetki są również nieco niższe dla palaczy i dlatego wynoszą przeważnie 94% -95%.

Sprawdź pulsoksymetr na:

https://pmt24.pl/pulsoksymetry

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *