Kuchnia

Polskie zupy dla zdrowia

Zupa to rozgrzewająca alternatywa dla posiłku, a w tym artykule przedstawimy Wam pomysły na przygotowanie tego zdrowo i łatwo trzech najpopularniejszych w Polsce. Polecane są zwłaszcza przy przeziębieniu, osłabieniu, a nawet jako cudowny lek na kaca.

ROSÓŁ to zdecydowany król polskich stołów. Jest pożywny i rozgrzewający, wybierany jako wsparcie w czasie choroby, polecany też przy zatruciu alkoholowym. Oto nasza zdrowa receptura na zupę.

Kostkę rosołową zrób sam!


Kostki rosołowe są polecane jako cudowny wynalazek w kuchni, który bardzo przyspiesza gotowanie. Niestety, kupne kostki mają w większości fatalny skład- głównie sól, polepszacze smaku i masa chemii. Zdecydowanie polecamy zrobienie domowego bulionu warzywnego, który możemy dodać do potrawy w dowolnym momencie. Składniki:

kilka ziaren ziela angielskiego

10 ziaren czarnego pieprzu

100g cebuli

3 liście laurowe

30g liści świeżego lubczyku

pęczek natki pietruszki

100g selera

350g pręgi wołowej

350g mięsa z podudzi kurczaka

200g marchwi

100g korzenia pietruszki

10g czosnku

250g soli morskiej

150g wody 

Pieprz, liście laurowe, ziele angielskie zmiel w młynku. Cebule pokrój w plastry i obsmaż delikatnie na patelni. Resztę warzyw zetrzyj na drobnej tarce, mięso zmiel w maszynce. Składniki wrzuć do garnka o grubym dnie, dodaj wodę i sól. Gotuj ok. 40 minut mieszając co jakiś czas. Gęstą pastę przełóż do słoika, przechowuj w lodówce. Jeśli wolisz opcję wege zwyczajnie pomiń mięso.

Z tak przygotowanej pasty możesz szybko zrobić zupę, dodając makaron lub zacierki, mięso kurczaka czy marchew dla ładnego wyglądu. Wystarczą ok. 2 łyżki pasty na garnek wody.

ŻUREK

Pojawia się na polskich stołach od wieków. Podobnie jak w przypadku rosołu, potrzebuje bazy, jaką tutaj jest zakwas. Również zachęcamy do omijania tego kupnego i zrobienia go samemu, ale uwaga, bo zakwas musi kilka dni postać, aby dojrzeć. Składniki:

szklanka mąki żytniej razowej typ 2000

szklanki ciepłej, przegotowanej wody

kilka liści laurowych

kilka ziaren ziela angielskiego

1-2 ząbki czosnku (opcjonalnie)

słoik

gaza

Składniki umieść w słoiku, zalej wszystko ciepłą wodą, słoik owiń gazą i schowaj w ciepłe miejsce.

Przygotowanie zupy zależy w zupełności od upodobań, możemy zagotować wywar na kiełbasie, wędzonce, lub bez mięsa. Ważne są przyprawy, takie jak czosnek, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy i oczywiście sól, które wrzucamy na gotującą wodę, a następnie dodajemy zakwas. Jeśli chcemy złagodzić jego smak dodajemy śmietankę 30%. Gotowy żurek świetnie prezentuje się podany w chlebie, ale smakuje też dobrze podany na talerzu z białą kiełbasą, jajkiem, czy wędzonką.

POMIDOROWA

Pomidory to źródło potasu, zwłaszcza te po obróbce. Tutaj też utrudnimy, ale tylko trochę- zaczniemy od przygotowania domowego koncentratu. Potrzebujesz:

Ok. 3 kg dobrej jakości pomidorów (polecamy polskie, najlepiej z bazarku)

Sól i pieprz do smaku

Opcjonalnie cukier

Pomidory sparz i obierz ze skóry, pokrój w kostkę i zagotuj. Gdy zmiękną przetrzyj przez sitko lub zmiksuj blenderem. Dopraw i gotuj dalej ok 2-3 godziny do uzyskania odpowiedniej gęstości.

Jeśli masz gotową kostkę rosołową z przepisu powyżej, dodaj łyżkę lub 2 do garnka z wodą, jeśli nie zagotuj bulion. Następnie dodaj 2 łyżki koncentratu, ok. pół szklanki śmietany, zagotuj. POdawaj z ryżem, makaronem, czym lubisz.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *