Kuchnia

Olej kokosowy- zdrowy czy nie?

Jakiś czas temu byliśmy nim bombardowani przez wszystkie strony związane ze zdrowym odżywianiem. Promowany jako superfood, niezastąpiony do smażenia, jedzenia na surowo, a może jako kosmetyk? Ostatnio jednak trochę wypadł z łask. Czy więc rację mieli ci, którzy od początku mówili, że jest to tłuszcz palmowy, więc na pewno zdrowy nie jest? Sprawdźmy!

Tłuszcze

Olej kokosowy składa się głównie z tłuszczy nasyconych, zawiera ich aż 83%, to więcej niż w maśle czy smalcu wieprzowym. Tłuszcze “zdrowe”, czyli nienasycone stanowią zaś 8%. Z tej perspektywy brzmi to kiepsko, ale naukowcy z Oxford Academy zapewniają po swoich badaniach, że tłuszcz, który zawiera olej kokosowy, jest to tłuszcz MCT, którego dodanie do diety ma same plusy:

Sprzyja zrzuceniu zbędnych kilogramów

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo

Poprawia stan naszej skóry

Łagodzi objawy Alzheimera

Reguluje cholesterol

Dostarcza dużo energii

Czym jest tłuszcz MCT i czy jest lepszy od tłuszczu zawartego np. w steku?

Medium Chain Triglycerides czyli średniołańcuchowe trójglicerydy, które nasz organizm metabolizuje zupełnie inaczej niż tłuszcze zwierzęce. To sprawia, że tłuszcz ten mało, że nie powoduje problemów z sercem, to jeszcze wpływa korzystnie na cholesterol. Ponadto dla naszego organizmu stanowi szybki zastrzyk energii, jednocześnie nie odkłada się jako tkanka tłuszczowa, a nawet zwiększa o 5% spalanie kalorii w ciągu dnia.

Olej kokosowy- rafinowany czy nie?

Panuje przekonanie, że olej kokosowy zdrowy jest tylko w postaci rafinowanej, jednak z badań wynika, że proces rafinacji nie niszczy MCT, dzięki czemu postać rafinowana zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości odżywcze. Zdecydowana różnica polega na tym, że olej rafinowany traci kokosowy zapach i smak, dzięki czemu zyskuje więcej zastosowań w kuchni czy pieczeniu. Jeśli jednak właśnie za te walory go cenisz, wybierz nierafinowany.

Olej kokosowy w kosmetyce

Tutaj mamy o wiele mniej sporów odnośnie właściwości oleju kokosowego, ponieważ okazuje się niezastąpiony w składnikach wielu kosmetyków, ale jest też świetny stosowany samodzielnie jako:

Balsam do ciała- regularnie wcierany w ciało poradzi sobie nawet z najbardziej suchą skórą

Odżywka do włosów- włosy po użyciu oleju są lśniące i miękkie, dodatkowo olej dzięki właściwościom bakteriobójczym redukuje łupież

Na twarz- dzięki tym samym właściwościom bakteriobójczym likwiduje trądzik i stany zapalne skóry, jednocześnie ją nawilżając. Jednak tutaj zalecamy ostrożność- może zapychać.

Zobacz też:

http://naturalniezdrowa.pl/czerwone-wino-jak-wplywa-na-zdrowie/

Możesz również polubić…

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *