Bez kategorii

Miód- jedz go na zdrowie

Miód jest używany w medycynie od setek lat. Zanim poznaliśmy przetwarzanie i pasteryzację, wybieraliśmy go prosto z ula. Aktualnie jest on szeroko dostępny w wielu odmianach, w już przygotowanych słoikach, chociaż niektórzy twierdzą, że ten surowy jest zdrowszy.

Czym jest surowy miód?

To słodki, złocisty płyn wytwarzany przez pszczoły miodne. Pszczoły miodne przechowują swój wytwór w małych, sześciokątnych kubeczkach zwanych plastrem miodu. Surowy pochodzi prosto z plastra miodu. Zawiera on pyłek pszczeli oraz wosk pszczeli. 

W przeciwieństwie do miodu surowego, zwykły miód poddawany jest procesowi pasteryzacji. Oznacza to, że producenci podgrzali go, aby zabić komórki drożdży, które mogą wpływać na jego smak, wydłużyć okres przydatności do spożycia i sprawić, że będzie bardziej lejący i atrakcyjniejszy. Jednak pasteryzacja może niekorzystnie wpłynąć na liczbę składników odżywczych w miodzie. Surowy miód zawiera również pyłek pszczeli i propolis, który jest lepką substancją podobną do kleju, której pszczoły używają do utrzymywania ula razem. Zwykły miód może nie zawierać takich samych ilości propolisu i pyłku pszczelego jak surowy.

Właściwości zdrowotne miodu

Tak na prawdę w dalszym ciągu brakuje konkretnych badań udowadniających, że miód surowy jest zdrowszy od przetworzonego.

Miód następujące właściwości prozdrowotne:

  • Łagodzi ból gardła. Miód jest od dawna znanym środkiem na przeziębienie, dzięki zawartości probiotyków oraz działaniom antybakteryjnym. Wystarczy dodać go do herbaty lub po prostu jeść łyżeczką.
  • Problemy trawienne. Naukowcy uważają, że miód jest może stosowany w leczeniu problemów trawiennych, takich jak biegunka. Udowodniono, że jest skuteczny w leczeniu bakterii Helicobacter pylori (H. pylori), częstej przyczyny wrzodów żołądka.
  • Działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Badania wykazały, że może zabijać niepożądane bakterie i grzyby. Naturalnie zawiera nadtlenek wodoru, środek antyseptyczny. Jego skuteczność jako środka przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego różni się w zależności od miodu, ale jest to zdecydowanie więcej niż środek ludowy na tego rodzaju infekcje.
  • Przeciwutleniacze. Miód zawiera szereg roślinnych substancji chemicznych, które działają jak przeciwutleniacze . Niektóre rodzaje miodu mają tyle samo przeciwutleniaczy, co owoce i warzywa. Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed uszkodzeniem komórek spowodowanym przez wolne rodniki.

Wolne rodniki przyczyniają się do procesu starzenia, a także mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca. Badania pokazują, że związki przeciwutleniające w miodzie zwane polifenolami mogą odgrywać rolę w zapobieganiu chorobom serca.

http://naturalniezdrowa.pl/ocet-jablkowy/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *