Bez kategorii

Insulina i glukoza we krwi

Insulina i glukoza mają kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ przekształca on pożywienie w glukozę, cukier prosty, który służy jako ważne źródło energii. Jego poziom we krwi wskazuje, jak skutecznie wykorzystujemy glukozę. Jej poziom ten zmienia się w ciągu dnia. 

Jednak kiedy organizm nie przekształca wystarczającej ilości glukozy, poziom cukru we krwi pozostaje wysoki. Insulina pomaga komórkom wchłaniać glukozę, zmniejszając poziom cukru we krwi i dostarczając komórkom glukozę jako energię. Z kolei gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, trzustka uwalnia glukagon. Glukagon nakazuje wątrobie uwolnienie zmagazynowanej glukozy, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Z jego uwalnianie odpowiedzialne są komórki wysp trzustkowych, tak samo jak w przypadku insuliny. Najwięcej skupisk tych komórek znajduje się w trzustce.

Zobacz też:

http://naturalniezdrowa.pl/czym-jest-indeks-glikemiczny/

Jak działają insulina i glukoza

Komórki potrzebują glukozy jako energii. Jednak większość z nich nie jest w stanie jej wykorzystywać bez pomocy insuliny, ponieważ zapewnia ona glukozie dostęp do komórek. Łączy się z receptorami insuliny w komórkach w całym ciele, instruując komórki, aby otworzyły się i umożliwiły wejście glukozie. Kiedy się podnosi wątroba dostaje sygnał, że poziom glukozy we krwi jest również wysoki. Wchłania wtedy glukozę, a następnie zamienia ją w cząsteczkę magazynującą zwaną glikogenem. Kiedy poziom cukru we krwi spada, glukagon instruuje wątrobę, aby przekształciła glikogen z powrotem w glukozę, powodując powrót poziomu cukru we krwi do normy.

Insulina wspomaga również gojenie się po kontuzji poprzez dostarczanie aminokwasów do mięśni. Aminokwasy pomagają budować białko obecne w tkance mięśniowej, więc gdy poziom insuliny jest niski, mięśnie mogą nie goić się prawidłowo.

Glukagon

Jest to hormon przeciwstawny dla insuliny. Wytwarzany jest, kiedy poziom glukozy we krwi spada. Glukagon instruuje wątrobę, aby przekształciła glikogen w glukozę, dzięki czemu glukoza jest bardziej dostępna we krwi. Stamtąd insulina przyłącza się do swoich receptorów w komórkach organizmu i zapewnia, że ​​mogą one wchłaniać glukozę.

Insulina i glukagon działają cyklicznie. Glukagon oddziałuje z wątrobą, zwiększając poziom cukru we krwi, podczas gdy insulina obniża poziom cukru we krwi, pomagając komórkom wykorzystywać glukozę.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Hand-Prod Diagnostyka, który w swojej ofercie ma szeroki asortyment sprzętu dla diabetyków i do samokontroli.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *