Bez kategorii Styl życia

Dieta w depresji

Uczucie przygnębienia przydarza się każdemu, jednak czasem przybiera ono poważniejszą formę, której nie należy ignorować. Leczenie należy dobrać indywidualnie, ale ważne jest też to, co jemy. W tym artykule przyjrzymy się, jaki wpływ ma dieta w leczeniu depresji.

Zły nastrój czy już depresja?

Od czasu do czasu smutek jest normalny. Natomiast kiedy jesteś przygnębiony, a zły nastrój utrzymuje się znacznie dłużej, zaczyna wpływać na sen, relacje z innymi, pracę i apetyt może to oznaczać, że problem jest głębszy. Osoby z depresją bezpodstawnie obwiniają się o wszystko, tracą zainteresowanie rzeczami, które wcześniej lubiły. Do tego dochodzą zaburzenia snu, koncentracji i apetytu. Odczuwają też spadek energii, skrajnie występują myśli samobójcze.

Dieta w depresji- co jeść?

Dieta jest tak ważnym składnikiem zdrowia psychicznego, że zainspirowała całą dziedzinę medycyny zwaną psychiatrią żywieniową. Według badań poprawie nastroju sprzyja przyjmowanie pokarmów bogatych w:

  • Kwasy tłuszczowe Omega-3. Spożywanie ich może zmniejszyć ryzyko zaburzeń nastroju i chorób mózgu poprzez poprawę funkcji mózgu i zachowanie osłonki mielinowej, która chroni komórki nerwowe. Ich dobrym źródłem są ryby zimnowodne, takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk i makrela, siemię lniane, olej lniany, nasiona chia i orzechy. Zajrzyj na naszego Facebooka po więcej informacji! https://fb.watch/3o-1tPThKT/
  • Witamina D. Najwięcej wchłaniamy jej przez skórę dzięki ekspozycji na słońce, jednak w naszym klimacie warto ją suplementować lub spożywać więcej bogatych w nią pokarmów takich jak tłuste ryby, jajka masło i wołowina. Więcej: http://naturalniezdrowa.pl/witamina-d-czy-warto-ja-suplementowac/
  • Białko. Stymuluje ono wytwarzanie przez mózg serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Szczególnie polecamy tuńczyka, mięso z indyka oraz ciecierzycę.
  • Probiotyki. Zwiększają one poziom dobrych bakterii w jelitach, co według naukowców może pomóc zmniejszyć stres i zachować zdrowie mózgu. Stwierdzono, że probiotyki poprawiają pamięć i zmniejszają objawy lęku, depresji, autyzmu, a nawet zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Wysoka zawartość probiotyków występuje w kefirze, maślance, jogurcie naturalnym oraz kiszonkach. Więcej w tym artykule:
http://naturalniezdrowa.pl/kapusta-kiszona-dla-zdrowia/?
  • Witaminy z grupy B i kwas foliowy. Pomagają chronić układ nerwowy, w tym mózg. Mogą pomóc zmniejszyć ryzyko i objawy zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Ich źródłem są jajka, mięso, buraki, ryby, ostrygi oraz orzechy.

Kontrola wagi

Badania wykazują, że osoby otyłe mają większe skłonności do depresji. Może być to spowodowane zmianami hormonalnymi i immunologicznymi, które występują u osób z otyłością.

Do zdrowej diety należy też dołączyć aktywność fizyczną, która redukuje stres i wyzwala hormony szczęścia takie jak serotonina i dopamina. Warto wprowadzić umiarkowane treningi 3-4 razy w tygodniu.

http://naturalniezdrowa.pl/trening-a-odpornosc-organizmu/

Możesz również polubić…

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *