Styl życia

Dieta ketogeniczna i low carb- czym się różnią

Diety ketogeniczna i low carb ostatnio zyskują coraz większą popularność. Ich zwolennicy przekonują, że poza utratą masy ciała mają one też zbawienny wpływ na zdrowie. Oba te style odżywiania polegają na obniżeniu spożycia węglowodanów. Na czym polegają i jakie są między nimi różnice?

Dieta ketogeniczna i low carb- różnice

Przede wszystkim dieta ketogenna jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. Jej założeniem jest dokładne liczenie makroskładników pozyskiwanych z żywności, przy czym węglowodany powinny stanowić ich około 10% czyli 20g, tak jak białko, a resztę powinny stanowić tłuszcze. Organizm zamiast pozyskiwać energię z węglowodanów uczy się pozyskiwać ją z tłuszczu. Zanim to jednak nastąpi przechodzi się okres adaptacji, a restrykcyjnie przestrzegając tej diety powinno się mierzyć ilość ketonów, aby sprawdzać, czy dieta działa. Niektórzy stosują w tym celu paski do pomiaru z moczu, jednak bardziej precyzyjne są glukometry. Przy zakupie należy sprawdzić, czy urządzenie posiada funkcje pomiaru ketonów. Polecamy:

https://hpdiagnostyka.pl/pl/p/everchek-Max-glukometr/39

Więcej o diecie ketogenicznej pisaliśmy tutaj:

http://naturalniezdrowa.pl/dieta-ketogeniczna-i-jej-zalety/

Dieta niskowęglowodanowa z kolei zakłada ograniczenie węglowodanów do 100g dziennie. Poza tym nie ma ona sprecyzowanych założeń, ale zalecamy spożywać na niej więcej chudych białek, a nie tyle tłuszczu ile na diecie ketogenicznej.

Obie te diety ograniczają pokarmy bogate w łatwo przyswajalne węglowodany (np. cukier, chleb, makaron, soki, napoje gazowane). Zastępuje się je pokarmami zawierającymi wyższy procent tłuszczów i umiarkowanym białkiem (np. mięso, drób, ryby, skorupiaki, jajka, ser, orzechy i nasiona) i inne pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów (np. warzywa nieskrobiowe, takie jak szpinak, jarmuż, boćwina i brokuły), chociaż często dopuszcza się inne warzywa i owoce (zwłaszcza jagody). 

Która dieta jest lepsza?

Jeśli chcesz zrzucić wagę, obie te diety są skuteczne. Z uwagi na restrykcyjność diety ketogennej prawdopodobnie łatwiej będzie Ci wytrzymać na niskowęglowodanowej. Jeśli chodzi o aspekt zdrowotny udowodniono, że dieta ketogeniczna jest skuteczna u dzieci z padaczką. Nowe badania pokazują, że może ona przynosić korzyści w przypadku wielu zaburzeń neurologicznych. Keto może również pomóc osobom z cukrzycą typu 2 lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi i potencjalnie zmniejszyć ich HbA1c. Potrzebne są jednak dalsze badania. Długotrwałe skutki stosowania keto nie są znane. Trudno je zbadać, ponieważ większość ludzi ma problemy z przestrzeganiem tak niskiego spożycia węglowodanów przez lata.

Pamiętaj, że w zrzuceniu wagi najważniejsze jest utrzymanie deficytu kalorycznego oraz aktywność fizyczna.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *