Bez kategorii Styl życia

Mity na temat cukrzycy

Zbierając informacje na temat cukrzycy napotykamy na powtarzane na jej temat mity. Powoduje to frustracje i zdezorientowanie. Takie fałszywe przedstawienie cukrzycy może czasami być szkodliwe dla zdrowia oraz przedstawiać Cukrzyków w nieprawdziwym świetle. Informacje na temat cukrzycy są szeroko dostępne, zarówno od pracowników służby zdrowia, jak i przez Internet, ale nie wszystkie z nich są prawdziwe. W tym artykule postaramy się przybliżyć i obalić najpopularniejsze mity na temat tej choroby.

Mity na temat cukrzycy- chorują tylko osoby otyłe

Choć do zrozwoju cukrzycy często przyczynia się nieprawidłowa dieta, powyższe stwierdzenie jest zwyczajnie krzywdzące. Prawda jest taka, że tylko ok. 20% chorych cierpi na nadwagę. Głównymi przyczynami choroby są skołonności genetyczne, brak aktywności fizycznej oraz podeszły wiek. Oczywiście, produkty przetworzone, dosładzne oraz zawierające tłuszcze trans zalecamy odstawić, czy w kiedy chorujemy, ale również zapobiegawczo.

Początki cukrzycy nie mają objawów

Objawy cukrzycy występują, natomiast w poczatkowej fazie łatwo je zignorować. Głównymi są:

  • Częste pragnienie, nawet mimo wypicia dużej ilości płynów.
  • Napady wilczego głodu.
  • Przewlekłe zmęczenie.

Przeczytaj również:

http://naturalniezdrowa.pl/czym-jest-hipoglikemia-objawy-i-przyczyny/

Musisz unikać węglowodanów

Chociaż diety niskowęglowodanowe zyskują ostatnio popularność również jako lekarstwo na różne schorzenia, to jednak większość diabetologów nie zaleca rezygnacji z nich. Powszechnie uważa się, że wpływ na dietę ma nie ilość, a jakoś przyjmowanych węglowodanów. Wskaźnikiem, którym powinieneś się kierować jest indeks glikemiczny IG, który określa jak dany artykuł spożywczy wpływa na podniesienie poziomu cukru. Na przykład, dość wysoki IG mają buraki lub ziemniaki, z kolei pomidory, chleb pełnoziarnisty czy warzywa strączkowe niski. Polecamy jednak ogólny poziom przyjmowanych węglowodanów kontrolować.

Nie możesz jeść słodyczy

Kontrolując cukrzycę na prawdę możesz sobie pozwolić na kawałek ciasta czy czekoladę od czasu do czasu. Kluczowy jest jednak umiar i kontrola porcji.

Nie możesz pić alkoholu

Tak jak w powyższym akapicie- wskazany jest umiar, jednak możesz sobie pozwolić od czasu do czasu na kieliszek wina (wytrawnego) czy szklankę whisky. Unikaj jednak alkoholi słodkich oraz kolorowych drinków. Wytrawne alkohole mogą wręcz powodować spadek cukru we krwi, zaleca się jednak kontrolę jego poziomu 24 godziny po wypiciu.

Kontrola i leczenie w przypadku obu odmian cukrzycy jest najważniejsza. Zapoznaj się z ofertą sklepu hpdiagnostyka.pl i sprawdź ofertę urządzeń do samokontroli.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *