Bez kategorii

Witamina D, czy warto ją suplementować?

Witamina D jest pozyskiwana przez organizm w dużej mierze przez wchłanianie przez skórę promieni słonecznych. Jednak w naszym klimacie dostarczenie jej w wystarczającej ilości jest niemożliwe. Nieco mniej możemy jej znaleźć w żywności. Co więc jeść, by nie cierpieć na niedobory? A może suplementować?

Witamina D- skutki niedoboru

Witamina D jest niezbędna dla mocnych kości, ponieważ wspomaga przyswajanie wapnia z diety. Dlatego właśnie objawy takie jak ból kości i osłabienie mięśni mogą oznaczać niedobór witaminy D. Jednak u wielu osób objawy są subtelne. Jednak nawet bez objawów zbyt mało witaminy D może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Długotrwałe niedobory mogą doprowadzić do:

  • Zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia
  • Chorób układu oddechowego takich jak astma
  • Zwiększonego ryzyka zachorowania na raka
  • Upośledzenia funkcji poznawczych u osób starszych

Badania sugerują, że witamina D może odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu różnych chorób, w tym cukrzycy, nietolerancji glukozy i nadciśnienia.

Sprawdź nasz post na Facebooku o rybach, które są źródłem witaminy D:

https://fb.watch/3hKZ_lg1Cj/

Przyczyny niedoborów

Niedobór witaminy D może wystąpić z wielu powodów:

  • Nie spożywasz bogatych w tą witaminę pokarmów. W szczególności na niedobory narażone są osoby na diecie wegańskiej. Najwięcej witaminy D zawierają tłuste ryby, masło, żółtka jaj oraz wołowina.
  • Mała ekspozycja na światło słoneczne.
  • Zaburzenia pracy nerek. W raz z wiekiem nerki mogą gorzej metabolizować przetwarzane minerały, w tym witaminę D, co może prowadzić do jej niedoborów.
  • Schorzenia jelit i otyłość.

Jak leczyć niedobór witaminy D?

Leczenie niedoboru witaminy D polega na zwiększeniu ilości witaminy D – poprzez dietę i suplementy. Ze swojej strony polecamy zacząć od zdrowej diety, bogatej w naturalne źródła witaminy D. W razie wątpliwości skonsultujcie się jednak ze specjalistą, ponieważ nie możemy na podstawie artykułu stwierdzić, czy dolega Wam akurat niedobór witaminy D, ani jaką dawką powinniście ją suplementować. Wszystko dlatego, że nie ma zgody co do poziomów witaminy D wymaganych dla optymalnego zdrowia – i prawdopodobnie różni się w zależności od wieku i warunków zdrowotnych.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Witamina D. Najwięcej wchłaniamy jej przez skórę dzięki ekspozycji na słońce, jednak w naszym klimacie warto ją suplementować lub spożywać więcej bogatych w nią pokarmów takich jak tłuste ryby, jajka masło i wołowina. Więcej: http://naturalniezdrowa.pl/witamina-d-czy-warto-ja-suplementowac/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *